Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı

Geçen kış soğuk bir gecede, 2500 kişi New Yorkun pennsylvania Otelinin büyük balo salonunu tıklık tıklım doldurmuştu. Salonda bo bir yer kalmadığı halde kalabalık salona akıyor, balkonları dolduruyordu. Ayakta duravak yer kalmadığı halde dışarıda yüzlerce kişi bir buçuk saatten beri bekliyordu. Gündüz çalışa çalışa yorulmuş olan bu kalabalık akşam buraya niçin toplanmıştı? Bir moda defilesi için mi?

Hayır. Tüm bu insanları bir gazete ilanı buraya getirmişti. Hepsi de bir iki gün önce New York Sun Gazetesinde bir sayfalık bir ilanla karşılaşmışlar ve bu ilan onlara:
Gelirinizi artırın.
Etkili konuşmayı öğrenin.
Önder olmak için hazırlanın.
demişti.

Artık kangren halini alan eğitim sistemimizde köklü bir değişikliğe gitmenin şart olduğunu herkes kabul ediyor. Üstelik durumun gitgide kötüleştiğini de biliyoruz. Ve bu konudaki çözüm önerilerini; gerek resmi, gerekse sivil girişimleri duyuyor, okuyoruz. Yani ortada bir `mesele` var. Elinizdeki kitap, Türkiye`nin değişik bölgelerinden öğrencilerin sınav ve anketlere verdikleri seçme yanıtlardan oluşuyor ve `mesele`yi tüm çıplaklığıyla görmemizi sağlıyor. `Yine mi Yazılı Var?` aslında eğitim durumumuzun inanılmaz ilginçlikteki bir fotoğrafı. Öğrenciler cevaplarında tüm kuralları altüst ederken, çocuk zekasının sınır tanımazlığıyla okuru aynı zamanda okul yıllarına da sürüklüyor. Kitapta yeralan cevaplara kahkahalarla gülerken aynı zamanda şaşıracak, düşünecek ve hüzünleneceksiniz. Büyük yankı uyandıran `Dikkat Yazılı Var`ın devamı niteliğindeki `Yine mi Yazılı Var?` içerden bilgi almak için bulunmaz bir fırsat…

Yazar: Kişisel Gelişim Genel