Anılar, Düşler Düşünceler

Çağımızın en ünlü düşünür ve psikiyatristlerinden Carl Gustav Jung, bu kitabın oluşmasına razı geldiğinde seksen yaşını geçmişti. Razı gelmek deyimi yadırganmamalı, çünkü Jung özel yaşamını ortaya sermekten hiç hoşlanmayan biriydi. Özgeçmişini yazması konusundaki bütün yaklaşımları geri çeviriyordu. Karar vermesi uzun sürdü, ama verince de kendini bu işe adadı. İki yılı aşkın bir süre Aniela Jaffe ile anıları üzerinde çalıştı. Yine de içi rahat değildi. Bu malzemeyi bir ömür boyunca korudum diyordu. Hiçbir zaman açıklamak istemedim. Buna da saldırırlarsa öbür kitaplarımdan çok daha fazla etkilenirim. Yalnızlıktan yeterince acı çektim. Eyübe Yanıt bu denli gürültü kopardığına göre, anılarım daha da beter tepki alacak. Bu özgeçmiş, bilimden edindiğim bilgilerin ışığında yaşamımın öyküsü. İkisi bir bütün. Yaşamım bir anlamda yazdıklarımın özünü oluşturuyor, yazdıklarım yaşadıklarımın özünü değil. Tüm düşüncelerim ve çabalarım aynı zamanda benim. Bu nedenle özgeçmişim, benin yalnızca küçük bir parçası. Carl Gustav Jungun yaşamının ilk yıllarından başlayarak son yıllarına kadar, Anıları, Düşleri, Düşünceleri, yirminci yüzyılın bu son derece önemli düşünür ve psikiyatristinin ilginç ve bir o kadar da saklı kişiliğini olabildiğince ortaya koyması yanında, önce hayranı olduğu sonra görüş ve kavram ayrılığına düştüğü büyük usta Sigmund Freudla ilişkilerine ve onun kuramlarına ilişkin düşüncelerine de ışık tutuyor.

(…) Yeni teknolojiyi test etmek için, net bir bilgi vermeden habersiz insanları deneysel kobay faresi gibi kullanmanın herhangi bir haklı tarafı olabilir mi? İkinci Dünya Savaşından sonra Almanyada kaç insan, insan deneyiminin yapılacak doğru şey olduğuna inandığı için boyunlarından asjmak üzere da-rağacına gönderildi? Bu duruşmalardan büyük ölçüde sorumlu olan ülke, Birleşik Devletler, rızaları olmadan ya da deneylerin yapıldığından bile haberleri olmadan binlerce vatandaşı üzerinde deneyler yaparak insan haklarına yapılan bu ihlallere devam edecekti. (…)

İstediğiniz kişiye 8dk da nasıl evet dedirtirsiniz?in yazarından

Gizli İkna Taktikleri, psikoloji, dilbilim, satış teknikleri ve iletişim alanındaki en son araştırmaların bir sentezini sunarak, dilediğiniz kişiyi, dilediğiniz konuda ikna edebilmenin yöntemelerini gösteriyor.

Kitabı inceledikçe kullanabileceğiniz ve sahip olduğunuz becerileri geliştirebileceğiniz yeni fikirler ve teknikler bulacaksınız. Satış sektöründe çalışanlar Gizli İkna Taktikleri sayesinde satışlarının anında artırabilecek. Ne iş yapıyor olursanız olun, bu kitap işinizi daha iyi yapmanızı sağlayacak.

Unutmayın, ikna sadece işyerinde değil; herkesin her an kullanması gereken bir beceridir. Hâlâ ikna olmadınız mı? O halde kitaba bir göz atın. Kesinlikle ikna olacaksınız…

Kitabımda yazılanlar bir psikolog olarak sadece beni bağlar.

Psikolog Nur Yaycıoğlu

Bu kitap, tamamen gerçek yaşamlara ve deneyimlere dayanmaktadır. Bu kitapta gerçek yaşam öykülerinden kesitleri ve kişilik çözümlemelerini bulacaksınız. Türkiyenin psiko-sosyolojik yapısıyla ilgili yapıcı eleştiriler yine gerçek olayların, sahici kişiliklerin ve kurumların incelemeleriyle ele alınıyor. Ülkenin beyninden yüreğinden eksik olmayan dertlerin, acıların, adaletsizliklerin öyküleri psikolojinin savunma mekanizmalarıyla ve vaka çözümlemeleriyle iç içe anlatılıyor. Bu milletin başına ne geliyor ise psikoloji bilmeyişinden geliyor. Toplum olarak yaşadığımız felaketler, çoğalan davranış bozukluklarının psikodinamiklerinin neler olduğunu bilmememizden kaynaklanıyor.

Yazar: Kişisel Gelişim Genel